Přímý prodej zboží pouze do 15 hodin. Výdej objednávek po domluvě možný do 17 hodin! Děkujeme za pochopení.

FAQ tetování

1. Má tetovací studio používat nové jehly na každého zákazníka?

Ano, na každého zákazníka mají být použity nové jehly. V dnešní době jsou jednorázové jehly, vybalované z blisterpacku před zákazníkem běžným standardem. Hlavním důvodem ale není ani tak riziko infekce (to zaniká při použití kvalitní sterilizace), ale především to, že jehly se použitím velmi otupí již při prvním tetování a kvalita dalšího tetování tupými jehlami by mohla být snížena. Pokud studio nepoužívá nové jehly pro každého zákazníka, netetuj se tam.

2. Bolí to?

To je nejčastější otázka a je na ni těžká odpověď. Ano i ne. Nechat se tetovat není přímo bolestivé, spíše to je nepříjemné. Tetování je pociťováno jako pálení, ale každý má jiný práh pro snášení nepříjemných věcí a tak to někdo snáší lépe a někdo hůře. Jsou lidé, kterým to působí sexuální vzrušení (horko,vibrace) a lidé, pro které je to velmi nepříjemné. Většina lidí je překvapena, že tetování není tak nepříjemné jak očekávali a chtějí si nechat udělat tetování další. Jsou ale na těle místa, kde tetování už opravdu bolí (páteř, vnitřní část ruky, krk, prsty, žebra aj.). Vše ale záleží na citlivosti tetovaného.

3. Mohu dostat tetováním AIDS?

Šance, že dostanete AIDS tetováním je téměř nulová, ne-li nemožná, protože virus AIDS nemůže žít mimo tělo hostitele více než několik minut. Pokud studio používá kvalitní sterilizaci a desinfekci a s tím spojené postupy tak nemůžete tetováním dostat AIDS.

4. Je tetování opravdu závislostí?

Ano, pro mnoho lidí je. Vím, že to zní podivně, ale pochopíte to, jestliže si necháte jedno udělat.

5. Co je to autokláv?

Autokláv je typ sterilizátoru, který kombinuje při sterilizaci páru, tlak a extrémní horko, které zabíjí všechny mikroorganismy a bakterie a činí sterilizaci účinnější. Autokláv je nejdůležitější součástí vybavení studia. Požádej tatéra aby Ti ukázal svůj autokláv, pokud žádný nemá, netetuj se tam! V dnešní době je ale v některých zemích již vyžadován autokláv s vakuem. Ten zvyšuje účinnost sterilizace pro nástroje s dutinkami, což se týká tetovacího studia. V ČR to bohužel jako podmínka zatím není.

6. Může tetování vyblednout působením slunce?

Ano, může. Sluneční záření působí takhle na cokoliv, co je barevné a Tvoje tetování není výjimkou. Můžeš to omezit tak, že si tetování natřeš krémem s vysokým ochranným faktorem, když jdeš na slunce. Nejlepší ale je tetování slunci vůbec nevystavovat. Pamatuj také na to, že úplně stejně působí solárium. Není rozdíl mezi UV zářením od slunce a od solária.

7. Může být tetování odstraněno nebo překryto jiným tetováním?

Ano, tetování může být odstraněno laserovým zařízením, obvykle na klinice plastické chirurgie. Ale tento zákrok provádí příslušný lékař, ne tatér. Tatér může Tvoje tetování překrýt jiným tetováním. Tento zákrok se nazývá cover-up a je možní tím překrýt většinu tetování. Obvykle je to i levnější než odstranění laserem.

8. Dochází v průběhu tetování k silnému krvácení?

Ve většině případů ne. Obyvkle uvidíš jen pár kapek krve a někdy ani to ne. Jestliže ale dojde k silnějšímu krvácení, tak to může být způsobeno několika důvody:

  • Tvůj tatér tetuje moc hluboko.
  • Noc předtím a nebo před tetováním jsi pil moc alkoholu.
  • Jsi hemofilik (špatná srážlivost krve). Pokud ano, neměl by jsi být tetován.
  • Jsi pod vlivem drog, nebo některých léků.
  • Jsi diabetik (cukrovkář). Pokud ano, neměl by jsi být tetován.
  • Máš řídkou krev.
  • Vůbec jsi se nenajedl, předtím, než jsi se nechal tetovat.
  • Bereš aspirin. Aspirin značně ředí krev.
  • Máš vysoký krevní tlak.

9. Proč nemohu pít alkohol, anebo brát drogy před tím, než se jdu tetovat?

Neměl by jsi pít alkohol, protože ředí krev a zvyšuje krevní tlak. Pro tatéra je mnohem těžší udělat tetování, když je Tvoje krev řídká. Je těžší dostat barvu do kůže, protože je neustále vytlačována a ředěna krví. To může způsobit ztrátu barvy, anebo bledší tetování. Neměl by jsi pít alkohol nejméně 24 hodin před tetováním! Jeden z důvodů, proč by jsi neměl být pod vlivem drog je ten, že Tvoje mysl není v pořádku. Je ovlivněna drogou. Také můžeš mít srdeční problémy nebo záchvat. Tetování a drogy se nesmí míchat. Netvrdím, že se nemůžeš tetovat, když bereš drogy, ale musíš být čistý nejméně 24 hodin před a 24 hodin po tetování.

10. Mohu před tetováním použít nějaké prášky proti bolesti?

Ne, anestetika jsou drogy a mohli by Ti více ublížit, než pomoci.

11. Mohu před tetováním aplikovat na pokožku nějaké anestetika (novacain, mesocain atd.)?

Bohužel ne, jen lékař může odpovědně aplikovat anestetika. Může dojít ke zdraví nebezpečné alergické reakci.

12. Mohu se tetovat pokud jsem těhotná, diabetička nebo epileptička?

Ne. Pokud by jsi byla těhotná, tak to může poškodit Tvůj plod, nebo dokonce zapříčinit potrat. Diabetikům se špatně hojí rány a jsou náchylnější na infekci. Pokud jsi epileptik, tak tetování může zapříčinit epileptický záchvat.

13. Tak co mám všechno udělat, když se chci nechat tetovat?

Nepij alkohol 24 hodin před tetováním. Noc předtím jdi brzy spát. Dobře se najez před tetováním. Neměl by jsi užívat žádné léky 24 hodin před tetováním. Pokud bereš nějaké léky neustále, navštiv svého lékaře a poraď se s ním. Zeptej se svého tatéra na cokoliv, co tě zajímá. Pamatuj, že není nic, na co by jsi se nemohl zeptat.

14. Jak mám udržet své tetování stále dobře vypadající?

Jednou z nejlepších věcí pro tetování je vitamín E. Pomáhá udržet barvy jasnější a udržuje Tvoje tetování stále čerstvé. Používej pleťový krém, který obsahuje tento vitamín!

15. Kdy je nejlepší doba na tetování?

Určitě ne během léta, kdy se nechává tetovat většina lidí. Nejlepší dobou je zima a podzim. Důvodem je to, že tetování tak bude mít mnoho měsíců na zhojení se. Takže v létě, když je Tvoje tetování vystaveno slunci, koupání, chlorované vodě atd. je již vlastně zcela zhojeno. Pokud se ale necháš tetovat v létě, tak dva týdny vyžadované na základní zhojení mohou být nedostatečné.

16. Změní se tetování když budu posilovat a přiberu svalovou hmotu?

Tetování se roztahuje jen nepatrně a celkem pravidelně s přibývající svalovou hmotou. Musel by jsi přibrat obrovské množství svalové hmoty aby se tetování nějak deformovalo. Rozhodně bych ale nedoporučoval některé na proporce citlivé motivy (portréty, geometricky pravidelné ornamenty aj.) tetovat na místa, na kterých plánujete přibrat hodně svalové hmoty. Dalším rizikem jsou také jizvy, které vznikají na kůži při rychlém a velkém nárustu svalstva a které by mohly poškodit tetování pokud půjdou přes něj.

17. Jak moc je výsledné tetováni rozdílné od předlohy?

Záleží na umělci jak moc se drží předlohy. Některý tatér se drží předlohy do posledního detailu a některý naopak vloží do práce maximum svého stylu a svých vlastních uměleckých představ a předloha pro něj představuje jen jakési vodítko. Každý by měl před tím než usedne na křeslo v nějakém studiu vidět co nejvíce prací od toho koho si vybral a rozhodnout se, jestli je to ten správný člověk a ten správný styl práce který očekáváte a chcete na sobě nosit. Dále bych doporučoval prodiskutovat motiv a jeho konečnou podobu s tatérem aby se Vaše představy nerozcházely.

18. Jak je to u žen, které otěhotní a naroste jim břicho. Poškodí se tím tetováni umístěné na břichu? A pokud ano, je potom možné s tím něco udělat?

Pokud po tetování normálně zhubneš, tak bude vše v pořádku. Ale pokud budeš mít na břichu jizvy, které zasáhnou i Tvé tetování, je dost pravděpodobné, že tetování bude poškozeno. Oprava takto poškozeného tetování záleží na rozsahu poškození a taky na motivu. V podstatě jde opravit většina tetování, ale nemusí to být vždy pravidlem.

19. Jak by to bylo s dárcovstvím krve, kdybych se nechal tetovat. Už nikdy bych ji nemohl darovat, nebo až po nějakém čase?

Transfůzní stanice obvykle požadují půl až 1 rok pauzu od posledního tetování. Potom není problém opět darovat krev. Je dost možné, že pokud jim bude sděleno že tetování bylo provedeno v profesionálním studiu vlastnícím všechny potřebné povolení a který je pod pravidelným hygienickým dohledem, tak že lhůta bude kratší. Je třeba se informovat u transfůzní stanice kam chodíš darovat krev, jaké mají požadavky.

20. Je možné nechat se tetovat, když mám nějakou kožní chorobu (ekzém, psoriáza, chronické akné, apod.)?

V případě výskytu kožního onemocnění typu chronického ekzému, lupenky (psoriasis vulgaris), chronického akné apod., není vhodné tetování ani na ploše kůže, t.č. nepostihnuté onemocněním. Jedná se o choroby, jež vlastně postihují celý organismus, např. v případě ekzému se jedná o alergické onemocnění nejčastěji, v případě lupenky o genetickou zátěž, u akné o celkové hormonální změny v organismu. V případě, že dojde k určité formě podráždění - např. léky, potravinami, chemikáliemi apod., sem patří i tetování, může vlivem podráždění kůže jak mechanicky - tetovacími jehlami, tak chemicky - používanými pigmenty dojít k výsevu onemocnění i na místech, kde předtím (resp. před tetováním ) nebylo patrné. Sice se vyskytují tyto choroby v určitých nejčastějších místech - ekzém - většina místa tzv. vlhké zapáčky, podpaždí, lokte, pod koleny,.. u lupenky kolena, lokte, kštice, ovšem právě v souvislosti s podrážděním může dojít k akutnímu výsevu na celém těle, proto v těchto případech se tetování nedoporučuje.

21. Jak je to s dočasným (tzv. pětiletým) tetováním? Zmizí úplně, nebo po něm zůstane nějaká stopa? A za jak dlouho? Jsou s tím ještě nějaké jiné problémy?

Dočasné tetování mizí u každého jinak. Záleží na typu kůže a také na vnějších faktorech (opalování apod.). Název 5 roční je zavádějící. U někoho může zmizet dříve a u někoho klidně až za 10 let. Není výjimkou, že tam může zůstat nějaká stopa po pigmentu který se nevstřebal na 100 %. Dalším problémem je, že dočasné tetování se dělá úplně jinou technikou než tetování klasické a není to proto vhodné na větší obrázky. Permanentní tetování patří na místa kam bylo původně určené a to na tvář, jako náhrada make-upu. Tam je vystaveno povětrnostním vlivům (změny teplot, déšť, slunce) a proto se tam pokožka obnovuje mnohem více. dalším negativním faktorem je, že po asi 2 sezónách už tetování začne nepravidelně mizet a nevypadá několik následujících let moc dobře. Většina lidí proto později navštíví klasické tetovací studio na překrytí dočasného tetování tetováním trvalým a tak vlastně platí za jeden obrázek dvakrát.